LED panel jako moderní alternativa osvětlovací techniky
Těleso panelu sestává z vnějšího lemu, ten je vyroben v mnoha barevných variantách eloxovaného hliníku, a z čelního krytu – mechanicky odolného plastu. Světelný zdroj se nachází uvnitř, je zpravidla rozmístěn na obdélníkové nebo čtvercové ploše, případně má tvar kruhu.
LED panely jsou velice tenké a tím pádem v místnostech nepůsobí nepřirozeným dojmem, pokud se vhodně barevně sladí se stropní malbou a vybavením bytu, jsou doslova nadčasovým designovým prvkem. Navíc produkují světlo velmi jasné a přitom mělké, které nedráždí oči a naopak zmírňuje jejich únavu.
LED panely mají své nesporné výhody – těmi jsou
- velmi nízká energetická náročnost a úspora elektrické energie.
- světlo je jasné, příjemné a nekmitá jako u zářivkových zdrojů.
- světelný zdroj je tichý, nerezonuje a nevydává žádný nepříjemný zvuk.
- lze je instalovat prakticky kamkoliv, do jakéhokoliv interiéru – do kanceláří, hotelů a penzionů, restaurací, obchodů a domácností.
- panely se standardně vyrábí s bílým světlem, některé modely však disponují funkcí RGB, což je možnost měnit barvu jejich světla za pomoci jednoduchého ovládacího prvku.
- při nákupu LED panelů se zaměřte nejen na výkon zdroje, ale především na světelný tok udávaný v lumenech. Podle světelné účinnosti totiž snadno rozpoznáte kvalitní výrobky. Ty by měly dosahovat účinnosti kolem 95 procent.
Vyráběné typy LED panelů na našem trhu
Závěsné zdroje – jsou zavěšeny na ocelových lankách a využití nachází zpravidla tam, kde jsou vysoké stropy. Uplatní se ovšem i v moderní kuchyni, pracovně, nebo v dílně.
Podhledová světla – velmi široké pole působnosti se týká právě tohoto modelu, neboť nahrazuje klasická zářivková svítidla ukrytá pod plastovými podhledovými mřížkami. Podstatnou výhodou je úspora energie, absence blikání a nejde o trubice s jedovatou rtutí uvnitř.
Panely s rámečkem – používají se v prostorách s nízkými betonovými stropy, např. v garáži, zvládnou podsvítit i reklamní panely. Montují se buď ocelovými příchytkami, nebo s pomocí magnetů.
Vestavěné boxy – jsou vhodnou náhradou bodových světel např. v sádrokartonových podhledech, výhodou je opět nízká spotřeba elektřiny a lze je montovat i do prostředí s vyšší relativní vlhkostí, např. do kuchyně, nebo do koupelny.