Proč vláknové žárovky dosloužily
Když Thomas Alva Edison v roce 1888 rozpálil prvnà wolframové vlákno uvnitÅ™ sklenÄ›né baňky, lidé nevěřÃcnÄ› zÃrali na ten zázrak. Průmyslová revoluce pÅ™elomu 19. a 20. stoletà pÅ™inesla i jiné ovoce a nebýt objevů té doby, byli bychom dnes možná na úrovni povozů tažených koňmi. Edisonovi lidstvo vdÄ›Äà za to, že mohlo po celých dlouhých 118 let tÄ›mito žárovkami svÃtit, resp. rok 2016 byl tÃm zlomovým, kdy se pÅ™estaly oficiálnÄ› prodávat jako svÄ›telné zdroje. V nÄ›kterých domácnostech vÅ¡ak svÃtà i dnes, zejména ve starých zapomenutých sklepenÃch a půdách, anebo v domácnostech nÄ›kterých seniorů.
Teplo vs. svÄ›tlo – jednÃm z důvodů, proÄ ustoupit od této ve své dobÄ› pÅ™evratné technologie, ale dnes ponÄ›kud zastaralé, byla úspora elektrického proudu. VyužÃvánà elektÅ™iny pro výrobu svÄ›tla je totiž podstatným ukazatelem jejà spotÅ™eby, což se projevà i v hrubém domácÃm produktu, potažmo státnÃm rozpoÄtu. Vláknová žárovka je vynikajÃcÃm tepelným zdrojem, elektÅ™inu na teplo pÅ™emÄ›nà z téměř 80 procent a pouhá pÄ›tina je využÃvána ke svÃcenÃ. Nové technologie zářivek s elektronickými pÅ™edÅ™adnÃky a svÃtidel LED diod jsou v tomto smÄ›ru mnohem rentabilnÄ›jÅ¡Ã, a to i za cenu vysokých nákladů na jejich výrobu ve srovnánà s edisonovým modelem.
Teplota svÄ›telného spektra – „edisonka“ vyzaÅ™uje pomÄ›rnÄ› optimálnà svÄ›telné zářenÃ, pÅ™Ãjemné pÅ™edevÅ¡Ãm ve veÄernÃch hodinách. Jde o tzv. teplé bÃlé svÄ›tlo o teplotÄ› chromatiÄnosti 2800 – 3500 K, které navozuje poklidnou atmosféru, podobnou pÅ™i posezenà u ohnÄ› nebo plamenu svÃÄky, jejichž barevná teplota je pÅ™ibližnÄ› stejná. Staré žárovky vÅ¡ak nejsou pÅ™ÃliÅ¡ vhodné jako pracovnà osvÄ›tlenÃ, které by mÄ›lo být chladnÄ›jÅ¡Ã, aby navodilo pocit bdÄ›losti a pÅ™iblÞilo jej dennÃmu sluneÄnÃmu svÄ›tlu v dopolednÃch hodinách. Chladná bÃlá o teplotÄ› 6000 K je zkrátka ideálnà do svÄ›tlometů aut, k osvÄ›tlenà kuchyňské linky, nad psacà a dÃlenský stůl, do kancelářà a výrobnÃch provozů, a tÄ›mto požadavkům žárovka s wolframovým vláknem nevyhovÃ.