Kompaktní zářivky opět středem zájmu zákazníků
Kompaktnà zářivky pracujà na shodném principu jako klasické lineárnà trubice, pouze technický pokrok umožnil jejich konstrukci zmenÅ¡it do „kompaktnÃho“ rozmÄ›ru, jehož velikost se pÅ™ibližuje klasickým žárovkám. To také dovolilo jejich tvůrcům využÃt nejpoužÃvanÄ›jÅ¡Ã patici na celém svÄ›tÄ› – Edisonův závit E27 a E14 a tÃm zaÄala éra úspory energetických zdrojů v domácnostech. Na ni navázaly technologie LED diod a dnes jsou oba typy této osvÄ›tlovacà techniky nejvyužÃvanÄ›jÅ¡Ãmi zdroji umÄ›lého svÄ›tla pÅ™edevÅ¡Ãm v domácnostech.
DneÅ¡nà „úsporky“ také mohou nabÃdnout Å¡irÅ¡Ã možnosti, než jejich pÅ™edchůdci z devadesátých let, vývoj se zaměřil na odstranÄ›nà nÄ›kterých problémů, které dnes již patřà minulosti.
Zkrácenà náběhu na maximálnà výkon
PÅ™edevÅ¡Ãm se zkrátil Äas potÅ™ebný pro zažehnutà výboje a vyzaÅ™ovánà svÄ›telné energie v plné intenzitÄ›. Původnà typy nabÃhaly do svého maxima velmi pomalu, nÄ›kdy až deset až patnáct minut, a to byl nepÅ™Ãjemný jev zvláštÄ› tam, kde se umÄ›lé svÄ›tlo vyžaduje pÅ™i pohybu osob, napÅ™. na schodech, chodbách, v průchodech, ve snÞených podhledech (sklepy) nebo v mÃstech, kde je nutné vyhýbat se pÅ™ekážkám.
Změny ve složenà luminoforu
SvÄ›tlo z kompaktnÃch zářivek vzniká v důsledku elektrického výboje, který po zapálenà hořákem rozkmitá Äástice rtuti a vzácných plynů, napÅ™. argonu, a ty dopadajà na tenkou vrstviÄku z různých kovů. Výboj rtuÅ¥ových par vydává ultrafialové zářenà a to se po dopadu na tento tzv. luminofor pÅ™eměňuje na svÄ›tlo. Velmi tedy záležà na tom, jaké složenà luminofor má.
Vývoj tÄ›chto svÃtidel dnes umožnil využÃt jejich pÅ™ednostà na maximum, a to právÄ› zásluhou zmÄ›n ve složenà luminiscenÄnà vrstvy, která umožňuje mÄ›nit barvu svÄ›telného zdroje. Nynà máme k dispozici pomÄ›rnÄ› Å¡iroké spektrum odstÃnů bÃlého svÄ›tla a na trhu se oznaÄujà jako „teplé nebo studené“. Teplá bÃlá se hodà spÃÅ¡e do obývacÃch pokojů a ložnic, studená bÃlá pak na pracovnà stoly v domácnostech i v kancelářÃch.