Výbojkami se svítí i rostlinám
Že vyžadujà rostliny ke svému růstu sluneÄnà svit, je známo každému z nás. Už i dÄ›ti ve Å¡kolách jsou seznamovány s procesem fotosyntézy a vlivem svÄ›tla na růstovou fázi a na tvorbu kvÄ›tů a plodů. SluneÄnà zářenà lze vÅ¡ak nahradit i umÄ›lým osvÄ›tlenÃm, zvláštÄ› v nepÅ™Ãznivých podmÃnkách mÃrného a subpolárnÃho pásma. VyužÃvajà se k tomu s velkým úspÄ›chem již desÃtky let dosud nejsilnÄ›jÅ¡Ã zdroje, jaké ÄlovÄ›k dokázal sestrojit – výbojky.
ÄŒÃm si posvÃtit na rostliny
SodÃkové výbojky – vysokotlaké zdroje tohoto typu jsou dosud nejvýkonnÄ›jÅ¡Ã, které si můžeme zvolit. Dosahujà svitu až 130 lumen / W, tedy svÄ›telného toku pÅ™ibližnÄ› 130 tisÃc lumen pÅ™i odbÄ›ru elektrické energie jednoho tisÃce Wattů. Mohou tedy zásobovat umÄ›lým svÄ›tlem obrovskou plochu sklenÃků a i pÅ™i vyÅ¡Å¡Ãm odbÄ›ru energie jsou stále v pÅ™epoÄtu na výnosy z pÄ›stovánà rostlin rentabilnÃ. V jejich svÄ›telném spektru pÅ™evažuje žlutá, oranžová a Äervená barva delÅ¡Ãch vlnových délek, a to je výhodné zejména pro tvorbu kvÄ›tů a podporu tvorby plodů, ale vÄ›tÅ¡inÄ› rostlin se dařà pod sodÃkovými výbojkami i růst.
Kombinované zdroje – nÄ›které typy výbojek plnÄ›ných https://www.prace.cz/poradna/aktuality/detail/article/jak-se-stat-obchodnim-zastupcem/ sodÃkem majà upravené spektrum s pÅ™idanou složkou modré barvy kratÅ¡Ãch vlnových délek a lze je využÃvat jak pro fázi růstu rostlin, tak i fázi tvorby kvÄ›tů. Na trhu se můžete s tÄ›mito typy setkat napÅ™. u výrobce Osram pod obchodnÃm názvem Plantastar.
Metalhalogenidové výbojky – vývoj tÄ›chto zdrojů spoÄÃvá ve využÃvánà různých chemických prvků uvnitÅ™ baňky, které mohou upravit svÄ›telné spektrum podle potÅ™eb zákaznÃků a jsou cÃlenÄ› využÃvány zejména pro růstovou fázi, kdy je pomÄ›r mezi kratÅ¡Ãmi a delÅ¡Ãmi vlnami svÄ›tla vyvážený. NejÄastÄ›ji jde o metalhalogenidové zdroje se spektrem od 380 do 680 nm, což umožňuje pÄ›stovánà takÅ™ÃkajÃc neomezeného poÄtu rostlin a tvorby důležitého zeleného barviva – chlorofylu.